Мк прва лига

МЗТ Скопје Аеродром со победа над Куманово го почна настапот во Суперлигата 2018 31 Мар
Со фантастична игра во последната четвртина, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Куманово (81-79) во денешниот…
Србинот Бојиќ е последната аквизиција сезонава за МЗТ Скопје Аеродром! 2018 30 Мар
Српскиот интернационалец Андрија Бојиќ (24 год, 207 см.) до крајот на сезоната ќе го носи дресот на…
МЗТ Скопје Аеродром ептен лесно го искачи Пелистер 2018 28 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром без никаква мака ги освоија двата бода на денешното гостување кај Пелистер…
Против Пелистер во Битола ја завршуваме првата фаза од првенството на Македонија! 2018 28 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостуваат на Пелистер (18.30 часот) во меч од последното 22.…
Повредата е минато: Трајковски се враќа на тренинзите на МЗТ Скопје! 2018 27 Мар
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром далеку посилна ќе влезе во Суперлигата, која почнува следниот викенд, откако на…
Лесно и убедливо ја решивме енигмата наречена АВ Охрид 2018 25 Мар
Без апсолутно никакви проблеми, лесно и убедливо, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром како гости го совладаа АВ…
МЗТ Скопје Аеродром денеска на гости кај АВ Охрид! 2018 25 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат претпоследниот натпревар од првата фаза од домашното првенство…
Крафорд и Маслинко најдобри во лесниот триумф над Кожув 2018 21 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром беше никакви проблеми дојдоа до триумф во вечерашната пресметка на домашен терен…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page