Мк прва лига

Одличнa партија на Мекиќ и Ѓуроски за убедлива победа на гостувањето во Куманово 2017 29 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со лесна и убедлива победа на гостувањето во Куманово (80-61) го завршија…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва гостува во Куманово, Назор најавува борба за секоја топка! 2017 29 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со веќе обезбедено прво место на табелата пред плејофот влегуваат во последното…
Назор: Игравме агресивно и мудро, затоа лесно и убедливо го победивме Карпош Соколи! 2017 26 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром против најголемиот противник за висок пласман ја остварија највисоката победа досега во…
Убедлива победа над Карпош Соколи за загарантирано прво место пред плејофот за титула! 2017 26 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на едно коло пред крајот на Суперлигата ја осигура пол-позицијата пред плејофот,…
МЗТ Скопје Аеродром го пречекува Карпош Соколи во битка за пол-позицијата пред плејофот! 2017 25 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром само неколку дена по првиот пораз сезонава во Суперлигата ги очекува уште…
Дербито со Карпош Соколи закажано за в среда во малата сала, билетите се со цена од 100 денари! 2017 24 Апр
Последниот домашен натпревар од регуларниот дел од Суперлигата (9. коло), кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе го…
МЗТ Скопје Аеродром не успеа да победи на гостувањето во „Градски парк“ 2017 22 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа првиот пораз сезонава во домашната Суперлига, откако загубија на вечерашното…
Назор: Со брза игра и агресивна одбрана против „стрелачкиот вод“ на Работнички! 2017 22 Апр
Наметнување на брз ритам и избегнување на замката за влез во бавната приказна на противникот се две…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page