Мк прва лига

Љубомир Младеновски се врати во МЗТ Скопје Аеродром! 2018 25 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром откако го потврди останувањето на Ѓорѓи Кочов на клупата, денеска го и…
Ѓорѓи Кочов и следните две сезони на клупата на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 25 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го реши тренерското прашање за следниот период, откако денеска беше ревидиран и…
Крај на финалето: Не успеавме да направиме рибрејк во „Градски парк“! 2018 25 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не ја одбранија шампионската титула, откако не успеаја да дојдат до рибрејк…
Самобендисаниот Игор Митровски е непожелен во Аеродром! 2018 24 Мај
И по (не)проспиената ноќ по поразот од Работнички во вториот финален меч, сѐ уште не може да…
Немавме среќа: Последните секунди скапо нѐ чинеа на мечот со Работнички! 2018 23 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да изедначат во финалната плејоф-серија со Работнички (75-76), откако вечерва,…
Време е за нов спектакл во „Јане Сандански“ на кој СИТЕ се - добредојдени! 2018 21 Мај
Управата на МЗТ Скопје Аеродром би сакала да ја извести спортска јавност кај нас дека останува доследна…
И со одлични три четвртини останавме без „брејк“ во финалето против Работнички 2018 20 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да направат брејк во првиот меч од плејоф-финалето со Работнички…
МЗТ Скопје нема да го почне финалето ако не се исполнети сите безбедносни услови во „Градски парк“! 2018 20 Мај
Поради загриженост за безбедноста на нашите кошаркари и членови на стручниот штаб по ужасното искуство на претходното…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page