Немавме среќа: Последните секунди скапо нѐ чинеа на мечот со Работнички!

2018 23 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да изедначат во финалната плејоф-серија со Работнички (75-76), откако вечерва, во „Јане Сандански“, загубија во драматичен меч кој беше решен во последната секунда.

Тоа беше драматичен и неверојатно неизвесен меч во кој екипите често се менуваа во водство. Бојан Трајковски со тројка ни донесе водство 75-74, а потоа со добра одбрана дојдовме ептен блиску до победата. Но, погрешивме и противникот доби нов напад кој го заврши со две прецизни слободни фрлања на Маркус Гинјард по сомнително досуден прекршок врз Американецот.

Трајковски со 20 поени беше најпрецизен кај МЗТ Скопје, Дамјан Стојановски реализира 14 поени додека Андрија Бојиќ и Џордон Крафорд застанаа на 11 поени.

Следниот меч од серијата се игра в петок во „Градски парк“.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page