И со одлични три четвртини останавме без „брејк“ во финалето против Работнички

2018 20 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да направат брејк во првиот меч од плејоф-финалето со Работнички (77-86), по што се најдоа во негатива од 0-1 во серијата што се игра до три победи.

„Металците“ одиграа одлични три четвртини во кои најчесто беа во водство и го диктираа резултатот и играта, но попуштија во финишот што противникот го искористи на најдобар можен начин. Центарци во последните пет-шест минути направија серија 18-7 со која дојдоа до огромни плус осум (85-77) за сто секунди до крајот што им беше доволно за триумф.

Јуре Лалиќ и Дамјан Стојановски со по 18 поени беа најпрецизни кај МЗТ Скопје Аеродром, Алексеј Нешовиќ постигна 12, а Дарко Соколов 11 поени.

Следниот меч од финалната серија се игра в среда во „Јане Сандански“.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page