Колективно и со добра одбрана до убедлив триумф и до 2-1 во серијата со Блокотехна!

2018 13 Мај

Добрата игра во одбраната, поголемиот број асистенции (21-14) и помалиот број загубени топки (11-17) се главните причини поради кои кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, на домашен терен, го совладаа тимот на Блокотехна (89-72) за водство од 2-1 во полуфиналната плејоф-серија која се игра до три победи.

Неизвесноста траеше само во првите неколку минути, по што сино-белите со серија 16-3 дојдоа до предност од 12 поени (23-11), која потоа умешно ја одржуваа до крајот на средбата. Противникот посериозно се закани само во третиот период, кога во неколку наврати намали на минус пет, а имаше и можност да дојде и до негатива од три поени. Но, избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов умешно го одбија нападот, а во последната четвртина, со 13-3 на стартот дојдоа до најголемата предност која им овозможи мирен финиш.

Андрија Бојиќ со 22 поени и осум скока беше најдобар кај МЗТ, Дарко Соколов постигна 15, Дамјан Стојановски реализира 13 поени со четири украдени топки, а Лалиќ застана на 12 поени.

Следниот меч од серијата се игра веќе задутре (вторник) и тоа во салата во Негорци, каде што аеродромци ќе ја имаат првата меч-топка за пласман во 13-тото финале од плејофот во клупската историја.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page