МЗТ Скопје Аеродром без „брејк“ се враќа од Гевгелија!

2018 11 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром останаа без големиот исчекор на патот кон финалето од плејофот, откако не успеаја да направат „брејк“ на вечерашното гостување кај Блокотехна (94-106).

Резултатот во полуфиналната серија сега 1-1, а се игра до три победи. Домашните ја контролираа играта и резултатот во трите четвртини од мечот во кои обезбедија предност од 18 поени (76-58). Тогаш сино-белите заиграа многу подобри и предводени од Дарко Соколов, кој постигна 13 поени во овој дел од играта, дојдоа до достижна негатива (75-83), но, сепак, не го направија клучниот потег кон целосен пресврт.

Кошот на Двејн Бенџамин со успешно изведено дополнително фрлања на две минути до крајот го зголеми водството на гевгеличани односно на плус 14 (98-84) што беше крај на сите надежи дека нашите момци ќе може да дојдат до триумф.

Соколов со 16 поени беше најефикасен, Марко Симоновски реализира 14, Дамјан Стојановски 13, Јуре Лалиќ и Радосав Спасојевиќ по 12, а Андрија Бојиќ 11 поени.

Следниот меч се игра задутре (недела) во „Јане Сандански“ со почеток во 18 часот.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page