МЗТ Скопје Аеродром домаќин на Куманово во малата сала во „Јане Сандански“

2018 09 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат тимот на Куманово (18 часот), во меч од 16. коло од Првата лига, кој ќе се одигра во малата сала во спортскиот центар „Јане Сандански“.

Сино-белите во овој дуел влегуваат со желба повторно да влезат во победничка низа на домашна сцена, по неуспехот на гостувањето кај Блокотехна на почетокот од неделата. Ова воедно е и последен тест со македонска екипа пред завршницата од Купот на Македонија, која следниот викенд ќе се одигра во Кавадарци.

Тренерот Жељко Лукајиќ на средбата против кумановци нема да може да смета на тројца првотимци и тоа на Марко Симоновски, Ѓорѓе Мајсторовиќ и Јордан Минчев, што ќе отвори можност за поголема минутажа и за докажување на помладите во составот.

Судии на средбата се Зоран Митровски, Сашко Терзиевски и Горан Бошкоски, а делегат е Ѓорѓи Пиперков. Од овој дуел не е предвиден телевизиски или интернет пренос. Билетите се веќе во продажба по цена од 50 денари, а може да се купат на билетарата пред спортскиот центар „Јане Сандански“ или онлајн преку интернет-страницата http://ticketplus.mk/.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page