Трајковски и Симоновски за убедлива победа над Пелистер

2018 10 Јан

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до осмата победа на домашна сцена, откако вечерва, во салата „Јане Сандански“, лесно и убедливо го совладаа тимот на Пелистер (84-54) во заостанатиот меч од 11. коло од Првата лига.

Со овој триумф, „металците“ се искачија на третата позиција на табелата со учинок 8-3, зад Работнички и Блокотехна. Одличниот шут и постигнатите 13 тројки го донесоа убедливиот триумф, а за истакнување е и атрактивниот цепелин во копродукција на Игор Пенов и Јордан Минчев.

Бојан Трајковски со 23 поени и четири од четири за тројка беше најдобар кај составот од Аеродром, а двоцифрен поентерски ефект имаше и Марко Симоновски со 18 поени (4/9 за тројка). Ѓорѓе Мајсторовиќ и Доминик Мавра постигнаа по осум поени.

Следниот наш меч е в недела, кога ѝ гостуваме на Цибона во рамки на АБА-лигата.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page