Пораз во вечното дерби кое го игравме за помош на Гешо!

2017 06 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија во денешната пресметка на домашен терен против Работнички (71-76) во последниот меч од 8. коло од Првата лига.

За „металците“ ова е трет несупех на домашна сцена, по поразите од Карпош Соколи и од Блокотехна. Клучна за неуспехот беше последната четвртина, во која одигравме полошо во нападот. Противникот го искористи тоа и со серија 11-0 направи резултатски пресврт и оствари позитива (65-61) која ја задржа до самиот крај.

Дамјан Стојановски со 19 и Марко Симоновски со 18 поени беа единствените со двоцифрен поентерски учинок во нашиот тим.

Многу време за одмор нема, со оглед што веќе в недела нѐ очекува исклучително важен меч во борбата за опстанок во АБА-лигата, на домашен терен против Морнар.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page