МЗТ Скопје Аеродром по шести пат е кошаркарски шампион на Македонија!

2017 24 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титула во домашното првенство, откако вечерва, во фантастичен меч со драматичен финиш, го совладаа Карпош Соколи (86-82) во „мајсторката“ од навистина големото плејоф-финале.

Ова е шести триумф на сино-белите по ред, со што дополнително е намалена разликата во однос на Работнички, кој има 14 успеси. „Металците“ ја имаа контролата врз играта и резултатот речиси во сите 40 минути од вечерашниот дуел и сосема заслужено дојдоа до посакуваниот триумф. Голема заслуга за ова имаат и околу 3.000 навивачи кои даваа енергија во моментите кога беше најпотребно.

Јунак на вечерта беше Шарлон Клоф со 29 поени, седум скока и пет асистенции, а голема заслуга има и Ѓорѓе Дреновац со 23 поени. Ксавиер Темс средбата ја заврши со 12 поени додека Данило Мијатовиќ постигна девет поени со седум скока.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page