Назор: Игравме агресивно и мудро, затоа лесно и убедливо го победивме Карпош Соколи!

2017 26 Апр

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром против најголемиот противник за висок пласман ја остварија највисоката победа досега во Суперлигата, што донесе голема насмевка на лицето на тренерот Анте Назор.

Хрватскиот стратег беше задоволен што неговите избраници максимално ги одработеа поставените задачи во соблекувалната односно брзо ги исправија сите грешки покажани во неодамнешниот пораз од Работнички.

Знаевме дека мора да играме агресивно во одбраната за да дојдеме до посакуваната победа и задоволен сум што тоа и се случи на паркетот. Уште на почетокот на сезоната кажав дека клуб кој се бори за титула мора да игра максимално агресивно во дефанзивата, за да може полесно и помудро да ги организира нападите. Брзо ја научивме лекцијата од пресметката со Работнички. Карпош Соколи е одлична офанзивна екипа и наша задача беше да го намалиме нивниот број на постигнати поени и да им изнудуваме избразани шутеви. Тоа ни успеа и среќен сум што натпреварот се движеше според нашиот план. Ова е прв пат да ги победиме со голема разлика, треба да продолжиме да играме со овој ритам и успесите само ќе си доаѓаат“, изјави Назор по вечерашната голема победа.

Сино-белите како награда добија утрешно слободно претпладне, а со вечерашниот тренинг ќе почнат подготовките за саботната пресметка со Куманово од последното суперлигашко коло, која нема резултатско значење за нашиот тим. МЗТ Скопје Аеродром ја осигура пол-позицијата пред плејофот и сега чека разврска околу тоа која екипа ќе заврши како четврта, со што ќе им биде противник во полуфиналето од доигрувањето, кое почнува на 5 мај.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page