Гостински триумф над Куманово 75-82

2016 21 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија гостински триумф над Куманово со резултат 75-82 во вториот меч од финалната серија кој вечерва се одигра во Куманово. Со агресивна игра и добра одбрана во текот на целата средба избраниците на тренерот Александар Јончевски имаа целосна контрола над резултатот и сосема заслужено дојдоа до победа што значи израмнување на резултатот во финалето (1-1).

МЗТ Скопје ги доби првите две четвртини по кои замина на полувремето со 13 поени позитива. Куманово успеа да намали во третиот период кој го доби со 6 поени во своја корист, додека последниот период помина во израмнета игра за конечни 75-82.

Марко Луковиќ со 16 поени и 6 скока беше најефикасен кај МЗТ Скопје. Со двоцифрен поентерски учинок беа уште и капитенот Дамјан Стојановски со 14 поени, Немања Протиќ со 13 поени, Урош Луковиќ со 12 поени, додека Марко Љубичиќ средбата ја заврши со 11 поени.

Кај Куманово Бојан Трајковски беше стрелец на 18 поени, а Димитар Караџовски на 13 поени.

Третиот натпревар од финалето ќе се одигра во СЦ Јане Сандански во вторник (24.05.2016) со почеток од 19.00ч.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page