МЗТ Скопје подобар од Фени 95-64

2016 06 Мај

Во првиот меч од полуфиналната плејоф серија, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром триумфираа над тимот на Фени Индустри со резултат 95-64 и со тоа поведоа со 1-0 во победи. Искористувајќи го отсуството на неколку клучни играчи на гостинскиот состав, кошаркарите на МЗТ Скопје многу рано создадоа двоцифрена предност која од четвртина во четвртина само ја зголемуваа и сосема заслужено дојдоа до триумфот.

Урош Луковиќ беше прв стрелец на вечерашната средба со 23 поени и 11 скока. Со двоцифрен број на поени беа уште и Дреновац со 14п, Младеновски 13п, Стојановски 12п, Мијатовиќ 10п.

Кај гостите од Кавадарци, Бобан Стајиќ беше прв играч со 13 поени.

Вториот натпревар од полуфиналната серија помеѓу Фени Индустри и МЗТ Скопје ќе се одигра во Кавадарци, а е закажана за недела (08.05.2016) со почеток од 19.30ч.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page