МЗТ Скопје сопрен во Куманово

2016 20 Апр

Трет пораз на кошаркарите на МЗТ Скопје во домашното првенство. Актуелниот шампион вечерва беше совладан од составот на Куманово со резултат 80-70, што за МЗТ Скопје значеше и прекин на серијата од девет последователни победи. Домашниот состав ги доби четири четвртини и сосема заслужено ги освои двата бода во овој дуел.
Кумановчани беа предводени од двоецот Костоски-Симоновски кои реализираа 20, односно 18 поени, додека добра игра прикажа и Вукашин Мандиќ кој средбата ја заврши со 15 поени.
Кај МЗТ Скопје, Марко Љубичиќ постигна 24 поени, Дреновац и Мијатовиќ беа стрелци на 15 поени.

МЗТ Скопје останува првопласиран на табелата со скор од 24 победи и 3 порази, а во последното коло на домашен терен го очекува дуелот со второпласираниот тим на Карпош Соколи.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page