К.К. МЗТ Скопје Аеродром

МЗТ Скопје лесно на гостувањето во Струмица

2016 02 Apr

Кошаркарите на МЗТ Скопје со победа се враќаат од гостувањето во Струмица, откако вечерва го совладаа домашниот состав со резултат 66-79.  МЗТ Скопје уште од самиот старт наметна свое темпо и многу брзо создаде двоцифрена предност, која на полувремето изнесуваше 22 поени разлика.  Во вториот дел домашните успеаа да ја намалат предноста за конечни 66-79.

Со вечерашната победа тимот на МЗТ Скопје е со скор од 21 победа и 2 порази, па со евентуален триумф во следното коло против Работнички ќе ја осигура првата позиција пред стартот на плејофот.

Урош Луковиќ беше прв стрелец кај МЗТ Скопје со 18 постигнати поени за 15 минути поминати на теренот. Љубомир Младеновски со 10 поени и 6 скока беше вториот играч со двоцифрен учинок. По девет поени постигнаа Дамјан Стојановски и Данило Мијатовиќ.

Во домашниот состав Душан Макенаџиев беше прв играч со 16 постигнати поени.

МЗТ Скопје својот следен меч ќе го има во вторник (05.04.2016) кога во СЦ Јане Сандански го пречекува тимот на Работнички.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg