МЗТ Скопје поведе со 1-0 во финалето против Куманово

2015 29 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Куманово со резултат  94-79, во првиот меч од финалната плејоф серија која вечерва започна во СЦ Јане Сандански во Скопје. Избраниците на тренерот Алеш Пипан имаа целосна контрола над резултатот добивајќи ги сите четири периоди, а најголемата предност од 21 поен разлика ја имаа во 26 минута од средбата.

Стефан Синовец беше најефикасен играч во редовите на МЗТ Скопје со 25 поени, а имаше и 6 скока и 4 асистенции. Предраг Самарџиски средбата ја заврши со 15 поени и 14 скока. Со двоцифрен поентерски учинок беа уште и Сеад Шеховиќ кој постигна 11п и Урош Лучиќ кој постигна 13 поени.

Кај тимот на Куманово, Александар Костоски постигна 20 поени, Караџовски 13п, додека Урош Луковиќ 15п.

Вториот натпревар од финалето во кое што Куманово е домаќин е закажан за недела со почеток од 19.00ч.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page