Карпош Соколи - МЗТ Скопје 87-86

фото: sportmedia.mk 2015 26 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје доживеа тесен пораз од Карпош Соколи во последниот натпревар пред почетокот на Суперлигата. Во неизвесен меч со голем број на постигнати поени и чести промени на резултатот, домашниот состав беше тој кој на крајот успеа да слави со резултат 87-86.

Стефан Синовец со 17 поени беше најефикасен во редовите на МЗТ Скопје. Марко Симоновски беше стрелец на 13, додека по 12 поени постигнаа Цветковиќ, Шеховиќ и Предраг Самарџиски.

Крис Ворен со 21 поен беше прв стрелец кај Карпош Соколи, додека 19 поени постигна Кнежевиќ.

И покрај вечерашниот пораз од Соколи, МЗТ Скопје Аеродром остана на првото место на табелата со скор од 12 победи и 4 порази.

МЗТ Скопје ја започнува Суперлигата во Гевгелија, против тимот на Кожув во меч кој е закажан за сабота со почеток од 19.00ч.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page