МЗТ Скопје Аеродром-Кожув 72-60

2015 12 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совладаа тимот на Кожув со резултат 72-60 и останаа на првото место на табелата во домашниот кошаркарски шампионат. По израмнетото прво полувреме, во третиот период МЗТ Скопје одигра одлично во одбраната и мудозволи на Кожув да постигне само 7 поени, по што создаде разлика од 15 поени која пак рутинирано ја задржи до самиот финиш на мечот.

Капитенот Урош Лучиќ беше прв стрелец на вечерашната средба со реализирани 21 поен и 7 скока. Сеад Шеховиќ постигна 13 поени надополнети со 12 скока , додека Александар Чапин и Александар Цветковиќ постигнаа по 10 поени.

Во тимот на Кожув, Слободан Дунџерски постигна 18 поени, а Филип Шепа беше стрелец на 13 поени.

МЗТ Скопје во недела со почеток од 21.00 часот е домаќин на тимот на Цибона во рамките од АБА лигата.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page