Со 36 поени разлика го средивме Работнички за водство во големото финале!

2019 08 Јун

Фантастичната игра, пред сѐ во второто полувреме во кое буквално ставивме капак на кошот и на противникот му дозволивме да даде само 12 поени, ни ја донесе победата на стартот од плејоф-финалето со Работнички (80-44) за водство 1-0 во серијата што се игра до три триумфи.

Колкава беше разликата помеѓу двата тима покажува фактот што гостите првиот поен во последната четвртина го постигнаа дури во седмата минута, а во целиот период не постигнаа кош од игра. Аеродромци клучниот налет го имаа кон средината од втората четвртина, кога со серија 12-2 не само што го презедоа водството, туку и ја остварија првата поопиплива позитива (35-29), која потоа само ја надградуваа. Победничката серија, пак, домашните ја остварија во финишот од третиот период и првиот дел од последниот период со 25-2 за огромни плус 28 (72-41) и потврда на посакуваниот триумф.

Сино-белите до крај немаа милост за противникот, кој освен што добро го почна мечот и поведе со 16-6 покажа дека тешко ќе излезе на крај со брзата и агресивна игра на МЗТ Скопје. Тоа се гледа во поголемиот број скокови во корист на тимот од Аеродром (47-33) како и во драстично поголемиот број загубени топки на црвено-белите (18-9).

Дамјан Стојановски со 17 поени беше најпрецизен кај домашниот тим, Андреј Магдевски постигна 13 поени додека Иве Иванов застана на 10 поени. За одбележување е и учинокот на Предраг Самарџиски со девет поени и 11 скока.

Следниот меч се игра на 11 јуни (вторник), а домаќин ќе биде тимот на Работнички во салата „Борис Трајковски“.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page