Лесно го освоивме Гостивар за осма победа по ред во Првата лига!

2019 10 Фев

Полната сала и релативно пеколната атмосфера не ги исплаши кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, кои со добра одбрана и концентриран напад без поголеми проблеми дојдоа до победа на гостувањето кај Гостивар (74-61).

Сино-белите со стартните шест поени во низа покажаа дека немаат намера да дозволат изненадување, а нешто подоцна со серија 9-0 се одвои на плус осум (20-12) пред крајот на првата четвртина. Тоа беше најава на триумфот на гостинот од Скопје, кој кон средината на вториот период првпат дојде и до двоцифрена позитива (29-18), која потоа умешно ја одржа до самиот крај.

Позитивата на аеродромци ја достигна и границата од 20 поени во третиот период од играта, што се покажа како доволна за сигурен триумф и осми триумф во низа во домашниот шампионат.

Марко Симоновски одигра одличен натпревар и за 17 минути постигна ист број поени (пет тројки со две промашувања), а идентичен поентерски ефект имаше и Иве Иванов. Љубомир Младеновски го одигра сигурно најдобриот меч по враќањето во „Јане Сандански“ со 15 поени и девет скока додека ист број поени реализира и Џејмс Вудард.

Ова беше последен дуел за нашиот тим пред три неделната пауза во која прво ќе се одигра завршниот турнир од Купот на Македонија, следниот викенд во Гевгелија, а потоа настап ќе има и македонската репрезентација во претквалификациите за ЕП 2021.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page