По голема борба поразени во првото дерби сезонава против Работнички

2018 12 Ное

Во квалитетен и до крај неизвесен и возбудлив натпревар, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва загубија во пресметката со вечниот ривал Работнички (88-90).

Противникот подобро се снајде во мечот во кој ниту една од двете екипи не се одлепи резултатски, освен на самиот почеток кога центарци имаа 17-7, предност која набрзо потоа со серија 11-2 ја анулиравме. Во финишот со тројките на Марко Симоновски во неколку наврати и поведовме, но скапо го плативме пропустот во одбраната по кој Мираковски остана сам и ја погоди клучната тројка.

Андрија Бојиќ со 21 поен беше најпрецизен во нашиот тим, Дамјан Стојановски реализира 14 поени додека Симоновски и Вудард постигнаа по 12 поени.

Кошаркарите и стручниот штаб немаат премногу време за анализа на ова прво дерби во долгата сезона што е пред нас, со оглед што веќе в четврток нѐ очекува значаен меч во АБА2-лигата и тоа на домашен терен против српски Динамик.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page