Куп на РМ

МЗТ Скопје лесно до полуфиналето 2016 19 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром сосема очекувано се пласираа во полуфиналето од Купот на Македонија откако денеска…
МЗТ Скопје победник на Суперкупот за 2015 година 2015 27 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се победници на Хуавеј Супер Купот за 2015 година кој се одржуваше…
МЗТ Скопје преку Куманово до финалето на Супер Купот 2015 26 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа составот на Куманово и се пласираа во финалето од Хуваеј…
ХУАВЕЈ СУПЕР КУП 2015 2015 23 Сеп
Четирите најдобри екипи од минатата сезона во двете домашни натпреварувања, Првенството и Купот, ќе атакуваат на премиерниот…
Младинците на МЗТ Скопје- освојувачи на Купот на Македонија 2015 22 Фев
Младите кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром се освојувачи на младинскиот Куп на Македонија, откако денеска во финалето…
МЗТ Скопје поразен од Кожув 74-75 2015 21 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во драматичен финиш се поразени од Кожув во првиот полуфинален натпревар од…
Сабота 17.00ч, МЗТ Скопје Аеродром-Кожув 2015 20 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер на домашен терен го играат првиот полуфинален натпревар од Купот на…
Корекција на цените за Купот на Македонија 2015 17 Фев
КК МЗТ Скопје Аеродром ја информира јавноста дека по барање на клубовите учесници, ќе се корегираат првичните…
1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6. adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpggoldenart logo.jpgsistina logo web.jpgtelekom logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page