Куп на РМ

Пораз од Фени за елиминација од Купот на Македонија 2017 20 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да се пласираат во 13-тото финале во Купот на Македонија,…
Назор: Покажавме срце и карактер во дуелот со Кожув! 2017 18 Фев
Немаше премногу емоции на лицето на тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, по синоќешната победа против…
Кожув архивиран, утре против Фени за место во 13-тото финале во Купот! 2017 17 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром успешно ја минаа првата пречка на завршниот турнир од Купот на Македонија,…
Вечерва против Кожув го почнуваме нападот на деветиот пехар во Купот на Македонија! 2017 17 Фев
Против Кожув го почнуваме нападот на деветиот пехар во Купот на Македонија! Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
Куп на Македонија: Прв противник ни е Кожув, а најверојатно со Фени ќе биеме битка за финале! 2017 10 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во четврт-финалето од Лимак купот на Македонија, кој од 17-19 февруари ќе…
Утре ќе дознаеме против кого ќе играме на завршниот турнир од Купот на Македонија! 2017 09 Фев
Со победата над Гостивар 2015 (74-69), кошаркарите на Вардар го заокружија кругот од осум екипи кои од…
Осми Куп-Трофеј за МЗТ Скопје 2016 21 Фев
Тимот на МЗТ Скопје е освојувач на Купот на Македонија откако вечерва славеше над Карпош Соколи со…
Преку Кожув до финалето од Купот 2016 20 Фев
Со победата над Кожув 72-62, тимот на МЗТ Скопје Аеродром се пласира во финалето од Купот на…
Страница 1 од 4
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page