Без тројца стартери не успеавме да му се спротивставиме на Нижни Новгород

2016 07 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да го совладаат Нижни Новгород (82-97) во вечерашниот меч од 9. коло од Еврокупот, првенствено поради фантастичниот шут на гостинскиот тим, но и поради настапот без тројца стандардни првотимци.

На веќе извесно време отсустниот Ксавиер Темс (семејни проблеми), вечерва му се придружија Стефан Синовец (стомачен вирус) и Ѓорѓе Дреновац (скочен зглоб), што и тоа како се осети во играта на „металците“. Руските кошаркари почнаа агресивно, од почеток ја почувтствуваа слабоста во играта на сино-белите и брзо дојдоа до висока предност, која умешно ја одржаа до самиот крај.

Јуре Лалиќ одигра фантастичен натпревар со 22 поени и тоа со само две промашувања од поле (10/12). Поголемата минутажа одлично ја искористи македонскиот репрезентативец, Адем Мекиќ, со 14 поени, четири скока и три украдени топки, исто толку поени постигна и Даниел Кларк, а Шарлон Клоф реализира 15 поени со шут 7/7 за два поени.

Избраниците на тренерот Анте Назор ќе немаат премногу време за анализирање на овој дуел бидејќи веќе задутре заминуваат за Бар каде што в сабота ќе ги одмерат силите со домаќинот Морнар во меч од АБА-лигата. Последниот дуел од Еврокупот, пак, ќе го одиграме следната средба и тоа како гости на досега неприкосновената шпанска екипа Гран Канарија.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page