АБА лига

Не го издржавме налетот на Борац во последниот меч од 2018 година 2018 27 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја со победа да ја завршат 2018 година, откако загубија во…
Против Борац во Чачак ја заокружуваме 2018 година! 2018 26 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат последниот натпревар во 2018 година и тоа како…
Сино-бела доминација: Бојиќ е убедливо најдобар играч на колото во АБА2-лигата! 2018 21 Дек
Центарот на МЗТ Скопје Аеродром, Андрија Бојиќ, завчера на гостувањето против Хелиос ја одигра сигурно најдобрата партија…
Кочов: Им симнувам капа на момците за претставата во Домжале! 2018 19 Дек
На импресивен начин, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до триумф во синоќешниот дуел на гости кај…
И со преполовен тим лесно го средивме Хелиос среде Словенија! 2018 18 Дек
Трета победа во низа, а шеста во последните седум меча остварија кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром кои…
Маслинко само го дополни списокот со повредени пред дуелот против Хелиос 2018 17 Дек
Андреј Маслинко е најновата „жртва“ во нашиот табор, кој поради повредениот скочен зглоб на завчерашниот дуел со…
И без тројца повредени умешно ја решивме енигмата наречена Спарс! 2018 13 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до втората гостинска победа сезонава во АБА2-лигата, откако вечерва славеа во…
Без тројца стандардни првотимци ќе пробаме да го освоиме Сараево 2018 12 Дек
Без помошта на тројца репрезентативци на Македонија, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе пробаат да дојдат до…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page