АБА лига

ОФИЦИЈАЛНО: Александар Тодоров е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 15 Јун
Поранешниот селектор на македонската младинска репрезентација, Александар Тодоров (43), е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром, откако…
ОФИЦИЈАЛНО: МЗТ Скопје Аеродром и во следната сезона ќе биде дел од АБА-лигата! 2017 23 Мај
Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, ќе биде дел од АБА-натпреварувањето и во…
Среќен 22. роденден за Љубомир Младеновски! 2017 02 Мај
Со желби за што е можно побрза рехабилитација по повредата на скочниот зглоб како и за остварување…
Пораз од Морнар во последниот меч сезонава во АБА-лигата 2017 13 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ја завршија сезоната во АБА-лигата, откако вечерва загубија на домашен…
Вечерва ни гостува Морнар за крај на сезоната во АБА-лигата! 2017 13 Мар
Со желба за победнички крај на сезоната во АБА-лигата, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го очекуваат вечерашниот…
Бесплатен влез за утрешната пресметка со Морнар 2017 12 Мар
Управата на МЗТ Скопје Аеродром реши да ги отвори вратите и да им овозможи бесплатен влез во…
МЗТ Скопје загуби во Подгорица, но доби две идни ѕвезди – Настовски и Тодоровски! 2017 06 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија на гостувањето кај Будуќност (61-92) во меч од претпоследното коло од…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостува на Будуќност 2017 06 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостуваат на тимот на Будуќност (18 часот) во претпоследниот меч…
1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6. adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpggoldenart logo.jpgsistina logo web.jpgtelekom logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page