АБА лига

Тодоров: Ниту во најлош сон не очекував дека ќе загубиме со 39 поени разлика! 2017 31 Окт
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром со доза на самокритика се обиде да го анализира убедливиот пораз на…
Фаворитот пресилен: МЗТ Скопје загуби на гостувањето кај Црвена звезда! 2017 30 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа четвртиот пораз сезонава во АБА-лигата, откако вечерва, очекувано, загубија на…
Без повредениот Минчев и новакот Спасојевиќ на мегдан на силната Црвена звезда! 2017 30 Окт
Без преголем притисок, свесни за големиот квалитет на противникот, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го очекуваат вечерашниот…
Црногорецот Спасојевиќ го менува Џенсен во составот на МЗТ Скопје Аеродром 2017 27 Окт
Црногорскиот интернационалец Радосав Спасојевиќ (25 год. 204 см.) е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска…
МЗТ Скопје Аеродром загуби дома од хрватска Цибона! 2017 23 Окт
Малиот број постигнати поени во последната четвртина, само 11 и големата разлика во бројот на скокови (24-36)…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва против Цибона ќе „лови“ трет триумф во АБА-лигата! 2017 23 Окт
Полни со самодоверба по значајната победа на гостувањето кај Игокеа, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја пречекуваат…
Веќе може да се купат билети за понеделничкиот меч со Цибона! 2017 19 Окт
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром ја информира спортската јавност кај нас дека од денеска може да…
Со фантастичен напад до голема победа над Игокеа! 2017 16 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до втората победа сезонава во АБА-лигата, откако вечерва, со фантастична игра…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page