АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на ФМП во меч од АБА-лигата! 2017 22 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат српскиот тим ФМП (20 часот), во меч од…
Ѓорѓи Кочов е нов асистент-тренер во стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром 2017 19 Дек
Доскорешниот селектор на репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 18 години, Ѓорѓи Кочов, од денеска е нов…
МЗТ Скопје Аеродром не успеја да изненади на гостувањето кај Партизан! 2017 16 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да дојдат до третата победа сезонава во АБА-лигата, откако вечерва…
Лукајиќ: Да ја запреме црно-белата транзиција и со цврста одбрана да пробаме да изненадиме во Белград! 2017 15 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утре, во Белград, ќе ги одмерат силите со Партизан (19 часот) во…
МЗТ Скопје Аеродром загуби на домашен терен од Морнар 2017 10 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат на две победи сезонава во АБА-лигата, откако денеска загубија на домашен…
Ечеше песната на „Фемили“ на тренингот на МЗТ Скопје пред мечот со Морнар! 2017 09 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе имаат огромна помош на утрешниот натпревар против Морнар во рамки на…
Лукајиќ: Дојдов во клуб со богата традиција за кој кошаркарите мора да играат со срце! 2017 09 Дек
Српскиот тренер Жељко Лукајиќ денеска пристигна во Македонија каде што веќе се запозна со условите кои ќе…
Официјално: Србинот Жељко Лукајиќ е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 08 Дек
Поранешниот предводник на Партизан, Хемофарм, Лукоил Академик и Игокеа, Србинот Жељко Лукајиќ, и официјално е назначен за…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page