АБА лига

АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на Мега Бекамс 2017 05 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му бидат домаќини на секогаш незгодниот тим на Мега Бемакс…
Пуштени се во продажба билетите за утрешниот меч со Мега Бемакс! 2017 04 Ное
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека во…
Доминик Мавра е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром 2017 03 Ное
Хрватскиот интернационалец Доминик Мавра (23 год., 194 год.) е нов член на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска…
Трајковски и еден наш поранешен играч ги собраа најважните признанија на колото во АБА! 2017 31 Окт
Со 30 постигнати поени во убедливиот пораз на гостувањето кај Црвена звезда, кошаркарот на МЗТ Скопје Аеродром,…
Тодоров: Ниту во најлош сон не очекував дека ќе загубиме со 39 поени разлика! 2017 31 Окт
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром со доза на самокритика се обиде да го анализира убедливиот пораз на…
Фаворитот пресилен: МЗТ Скопје загуби на гостувањето кај Црвена звезда! 2017 30 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа четвртиот пораз сезонава во АБА-лигата, откако вечерва, очекувано, загубија на…
Без повредениот Минчев и новакот Спасојевиќ на мегдан на силната Црвена звезда! 2017 30 Окт
Без преголем притисок, свесни за големиот квалитет на противникот, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го очекуваат вечерашниот…
Црногорецот Спасојевиќ го менува Џенсен во составот на МЗТ Скопје Аеродром 2017 27 Окт
Црногорскиот интернационалец Радосав Спасојевиќ (25 год. 204 см.) е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page