АБА лига

Назор: Луѓето кои доаѓаат да нѐ гледаат и тие што го сакаат клубот заслужуваат многу повеќе од ова! 2017 02 Јан
Видлива беше лутината на лицето на Анте Назор по денешниот пораз на неговиот МЗТ Скопје Аеродром на…
Со една солидна четвртина не се победува тим како Цедевита! 2017 02 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ја почнаа новата 2017 година, откако попладнево, на домашен терен,…
Против хрватска Цедевита ја почнуваме новата 2017 година! 2017 02 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не можеа премногу да се опуштат за време на новогодишната прослава, со…
Нов голем пех: Јуре Лалиќ пак го скрши носот, ќе паузира најмалку десетина дена! 2016 30 Дек
Сите во таборот на МЗТ Скопје Аеродром едвај чекаат да заврши 2016 година со надеж дека со…
Новогодишен и божиќен подарок за навивачите – бесплатен влез за мечот со Цедевита! 2016 29 Дек
Како новогодишен и божиќен подарок за сите вљубеници во кошарката, а во духот на традицијата од последните…
Добра вест за Назор: Американецот Темс повторно во стројот, ќе игра против Цедевита! 2016 27 Дек
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, има една грижа помалку во пресрет на првиот дуел во…
Назор: Го плативме данокот на заморот и кусата ротација, но и потфрливме во дефанзивата! 2016 24 Дек
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, веднаш по средбата направи анализа на вечерашниот пораз на нашиот…
Се држевме 30 минути, но во финишот потклекнавме пред силниот Партизан! 2016 24 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ја завршија 2016 година, откако загубија на вечерашното гостување кај…
1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6. adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpggoldenart logo.jpgsistina logo web.jpgtelekom logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page