АБА лига

АБА лига

Лукајиќ: Да ја запреме црно-белата транзиција и со цврста одбрана да пробаме да изненадиме во Белград! 2017 15 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утре, во Белград, ќе ги одмерат силите со Партизан (19 часот) во…
МЗТ Скопје Аеродром загуби на домашен терен од Морнар 2017 10 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат на две победи сезонава во АБА-лигата, откако денеска загубија на домашен…
Ечеше песната на „Фемили“ на тренингот на МЗТ Скопје пред мечот со Морнар! 2017 09 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе имаат огромна помош на утрешниот натпревар против Морнар во рамки на…
Лукајиќ: Дојдов во клуб со богата традиција за кој кошаркарите мора да играат со срце! 2017 09 Дек
Српскиот тренер Жељко Лукајиќ денеска пристигна во Македонија каде што веќе се запозна со условите кои ќе…
Официјално: Србинот Жељко Лукајиќ е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 08 Дек
Поранешниот предводник на Партизан, Хемофарм, Лукоил Академик и Игокеа, Србинот Жељко Лукајиќ, и официјално е назначен за…
Урош Луковиќ: МЗТ Скопје ги има најдобрите услови за работа во АБА-лигата! 2017 03 Дек
Српскиот кошаркарски интернационалец, Урош Луковиќ, иако одигра само нецела сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром (2015/16),…
Цедевита пресилна за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром 2017 02 Дек
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром поразена се враќа од гостувањето кај Цедевита (65-77), во меч во кој…
МЗТ Скопје Аеродром без „бело знаме“ вечерва на гости кај Цедевита! 2017 02 Дек
Свесни за силината на противникот, но со желба да се покаже квалитет и со амбиција за евентуално…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page