АБА лига

Сабота 17.00ч. Цедевита-МЗТ Скопје Аеродром 2015 23 Јан
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска патува за Загреб каде што утревечер (17.00ч) ќе го одигра дуелот…
МЗТ Скопје Аеродром-Крка 60-72 2015 18 Јан
Нов пораз за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, овој пат во СЦ Јане Сандански поуспешен од нашиот…
Сабота 21.00; МЗТ Скопје - Крка 2015 16 Јан
МЗТ Скопје Аеродром во сабота со почеток од 21.00 часот е домаќин на екипата на Крка од…
Шолнок-МЗТ Скопје Аеродром 73-76 2015 09 Јан
МЗТ Скопје Аеродром го совлада тимот на Шолнок со резултат 73-76 и го оствари шестиот триумф во…
МЗТ Скопје Аеродром-Будуќност 65-81 2015 05 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром убедливо се поразени на домашен терен од тимот на Будучност Воли со…
Задар-МЗТ Скопје Аеродром 74-69 2014 27 Дек
МЗТ Скопје Аеродром го доживеа и 10.тиот пораз во АБА лигата, откако вечерва е совладан од домашниот…
МЗТ Скопје Аеродром- Мега Лекс 84-79 2014 25 Дек
МЗТ Скопје го совлада составот на Мега Лекс со резултат 84-79 и ја оствари 5.та победа во…
МЗТ Скопје Аеродром-Црвена Звезда 76-79 2014 23 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени на домашен терен од тимот на Црвена Звезда Телеком со…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page