АБА лига

Старт на АБА лигата, МЗТ Скопје гостува во Љубљана 2015 30 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја стартуваат новата сезона од АБА лигата со тешко гостување во Љубљана…
Висок пораз од Црвена Звезда (89-56) 2015 22 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е убедливо поразен од Црвена Звезда со резултат 89-56, во последниот настап…
Црвена Звезда-МЗТ Скопје, недела 12.00ч 2015 20 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во сабота наутро патуваат за Белград, каде што во недела со почеток…
МЗТ Скопје поуспешен од Цибона 78-65 2015 16 Мар
Во последниот натпревар на домашен терен од овогодинешната сезона на АБа лигата, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
МЗТ Скопје - Цибона, недела 21.00ч 2015 14 Мар
МЗТ Скопје Аеродром во недела од 21 часот ја пречекува екипата на Цибона од Загреб, во рамките…
МЗТ Скопје поразен и од Левски 91-90 2015 09 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен од составот на Левскиж, во неизвесна завршница по едно продолжение…
Левски Софија - МЗТ Скопје, Понеделник 18:00ч 2015 07 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром во недела патува за Софија за натпреварот од 24.то коло на АБА…
МЗТ Скопје совладан од У.Олимпија на домашен терен 2015 01 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром повторно се поразени на домашен терен овој пат од одличниот состав на…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page