АБА лига

Совладана Сутјеска за прв гостински триумф 2015 18 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје со победа се враќаат од тешкото гостување во Никшиќ, Црна Гора, откако вечерва…
Промовиран новиот веб-сајт на АБА лигата 2015 16 Окт
Од денеска е ставен во функција новиот веб-сајт на АБА лигата, на кој што ќе можат да…
Втор триумф на МЗТ Скопје, совладана Игокеа 75-70. 2015 13 Окт
Тимот на МЗТ Скопје Аердором ја забележа и втората победа, втора на домашен терен со триумфот над…
МЗТ Скопје поразен од Мега Лекс 82-70. 2015 09 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го доживеаа третиот пораз во АБА лигата, откако вечерва се поразени од…
Партизан-МЗТ Скопје 72-69 2015 06 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени на гостувањето кај Партизан со резултат 72-69. Македонскиот шампион одигра…
Убедлив триумф над Металац (93-67) 2015 04 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го остварија првиот триумф во новата сезона од АБА лигата, откако вечерва…
Одржан прес пред мечот со Металац 2015 03 Окт
По повод престојниот натпревар од АБА лигата помеѓу МЗТ Скопје и Металац, денеска во салата за прес…
МЗТ Скопје поразен во Љубљана (91-76) 2015 01 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром доживеаа висок пораз на првиот меч од новата сезона во АБА лигата…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page