АБА лига

Лалиќ: Дојдов за да освојувам трофеи и со МЗТ Скопје! 2016 16 Авг
Хрватскиот кошаркарски интернационалец Јуре Лалиќ сезонава ќе биде еден од главните адути на новиот тренер на МЗТ…
Лучиќ: Мора добро да се подготвиме, нѐ чека напорна сезона! 2016 15 Авг
Српскиот интернационалец, Урош Лучиќ, по една година повторно е во „Јане Сандански“, во дресот на МЗТ Скопје…
Ќе имаме македонско дерби во АБА-лигата 2016 10 Авг
По четиригодишен настап како единствен македонски претставник, МЗТ Скопје Аеродром во следната сезона ќе има домашно друштво…
Шампионот на 15 август ќе ги почне подготовките! 2016 09 Авг
Актуелниот освојувач на двојната круна, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, на 15 август (понеделник) ќе ги почне…
Промоција на тренерот Рајковиќ и потврда на Еврокупот! 2016 22 Јул
Промоцијата на Емил Рајковиќ во нов шеф на стручниот штаб и официјална потврда на настапот во престижниот…
Познат распоредот за новата сезона во АБА лигата 2016 14 Јул
На денешното собрание на АБА лигата кое се одржа во Будва, донесена е одлука регионалното кошаркарско натпреварување…
Висок пораз од Цедевита 89-64 2016 06 Мар
Тимот на МЗТ Скопје е поразен од домаќинот Цедевита со убедлив резултат 89-64, во меч од последното…
Последно коло од АБА, МЗТ Скопје гостува кај Цедевита 2016 05 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром отпатува за Загреб, каде што во недела со почеток од 19.00ч ќе…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page