АБА лига

Цибона-МЗТ Скопје 68-62 2016 16 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го забележеаа 12.от пораз во АБА лигата откако вечерва се поразени од…
Пораз од Сутјеска 71-75. 2016 11 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени на домашен терен од тимот на Сутјеска со резултат 71-75…
Подарок календар за секоја купена влезница 2016 05 Јан
Од денес стартува продажбата на влезници за дуелот МЗТ Скопје Аеродром-Сутјеска кој е закажан за недела (10.01.2016).…
Убедлив триумф над Игокеа 70-86 2016 03 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа ја започнаа 2016-та година, откако вечерва на гостински терен убедливо…
Пораз од Мега Лекс во последните моменти 76-77 2015 28 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се тесно поразени од тимот на Мега Лекс 76-77 во натпреварот од…
Совладан Партизан за трета победа во серија 2015 23 Дек
Трета победа во серија за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, откако вечерва на домашен терен во СЦ…
Металац-МЗТ Скопје 68-77 2015 19 Дек
Втор гостински триумф во АБА лигата за кошаркарите на МЗТ Скопје откако вечерва беа подобри од домаќинот…
Започнува продажбата на влезници за МЗТ Скопје-Партизан 2015 15 Дек
Од среда (16.12.2015) започнува продажбата на влезници за натпреварот МЗТ Скопје-Партизан во рамките од 16.то коло на…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page