АБА лига

Познат распоредот за новата сезона во АБА лигата 2016 14 Јул
На денешното собрание на АБА лигата кое се одржа во Будва, донесена е одлука регионалното кошаркарско натпреварување…
Висок пораз од Цедевита 89-64 2016 06 Мар
Тимот на МЗТ Скопје е поразен од домаќинот Цедевита со убедлив резултат 89-64, во меч од последното…
Последно коло од АБА, МЗТ Скопје гостува кај Цедевита 2016 05 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром отпатува за Загреб, каде што во недела со почеток од 19.00ч ќе…
МЗТ Скопје поуспешен од Тајфун 77-70 2016 26 Фев
Тимот на МЗТ Скопје успеа да триумфира во вечерашната пресметка против словенечкиот преставник во АБА лигата, составот…
Бесплатен влез за натпреварот МЗТ Скопје-Тајфун 2016 23 Фев
Кошаркарскиот клуб  МЗТ Скопје Аеродром информира дека за престојниот меч од АБА лигатапротив тимот наТајфун, влезот ќе биде…
Задар подобар од МЗТ Скопје 84-72 2016 12 Фев
Тимот на МЗТ Скопје со пораз се враќа од гостувањето од Задар, откако вечерва домашниот состав беше…
Пораз од Будуќност 68-72 2016 09 Фев
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен на домашен терен од лидерот на табелата Будуќност со резултат…
МЗТ Скопје поразен од Ц.Звезда 92-79 2016 01 Фев
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром со пораз се враќа од гостувањето во Белград, откако вечерва актуелниот шампион…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page