АБА лига

Пуштени во продажба билетите за средбата со Будуќност! 2016 29 Ное
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека веќе се во…
МЗТ Скопје Аеродром поразен на гостувањето кај Игокеа 2016 27 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат без гостинска победа сезонава, откако загубија на вечерашното гостување кај босанска…
Анте Назор: Да одиграме како командоси против непредвидливата Игокеа! 2016 27 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на денешното гостување кај Игокеа (17 часот) ќе се обидат да дојдат…
Без Ксавиер Темс на мегдан против Игокеа и Цедевита! 2016 27 Ное
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром ќе биде осетно ослабена на вечерашниот на гостувањето против Игокеа (17 часот)…
По одличната партија против ФМП: Дреновац во петорката на колото во АБА-лигата! 2016 22 Ное
Одличната партија во петочната победа над ФМП, на Ѓорѓе Дреновац му донсоа место во најдобрата петорка на…
Назор: Моја прва задача е од квалитетни индивидуалци да направам тим што ќе - победува! 2016 21 Ное
Анте Назор, кој важи за еден од најперспективните хрватски тренери и зад кого се многу медали освоени…
Крстевски: Добриот шут беше само награда за одлично одиграната одбрана! 2016 18 Ное
Со победа и со подобрена атмосфера, Горан Крстевски ќе го препушти тимот на МЗТ Скопје Аеродром, а…
МЗТ Скопје со 14 тројки го торпедира ФМП за трета победа во АБА 2016 18 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до третата победа сезонава во АБА-лигата, откако со одлична игра од…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page