АБА лига

Сабота 17.00ч. Цедевита-МЗТ Скопје Аеродром 2015 23 Јан
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска патува за Загреб каде што утревечер (17.00ч) ќе го одигра дуелот…
МЗТ Скопје Аеродром-Крка 60-72 2015 18 Јан
Нов пораз за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, овој пат во СЦ Јане Сандански поуспешен од нашиот…
Сабота 21.00; МЗТ Скопје - Крка 2015 16 Јан
МЗТ Скопје Аеродром во сабота со почеток од 21.00 часот е домаќин на екипата на Крка од…
Шолнок-МЗТ Скопје Аеродром 73-76 2015 09 Јан
МЗТ Скопје Аеродром го совлада тимот на Шолнок со резултат 73-76 и го оствари шестиот триумф во…
МЗТ Скопје Аеродром-Будуќност 65-81 2015 05 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром убедливо се поразени на домашен терен од тимот на Будучност Воли со…
Задар-МЗТ Скопје Аеродром 74-69 2014 27 Дек
МЗТ Скопје Аеродром го доживеа и 10.тиот пораз во АБА лигата, откако вечерва е совладан од домашниот…
МЗТ Скопје Аеродром- Мега Лекс 84-79 2014 25 Дек
МЗТ Скопје го совлада составот на Мега Лекс со резултат 84-79 и ја оствари 5.та победа во…
МЗТ Скопје Аеродром-Црвена Звезда 76-79 2014 23 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени на домашен терен од тимот на Црвена Звезда Телеком со…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page