АБА лига

Крка дебело го „окрка“ во „Јане Сандански“ за наша осма победа во АБА-лигата! 2017 12 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија голема победа на денешниот пладневен натпревар против Крка (89-65) во меч…
Ѓорѓе Дреновац: Против Крка го играме натпреварот на сезоната! 2017 12 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска точно на пладне ќе ја пречекаат Крка (12 часот) во меч…
Јубилеј: Синовец во Љубљана го одигра 50. натпревар за МЗТ Скопје во АБА-лигата! 2017 08 Фев
Српскиот интернационалец Стефан Синовец во неделната победа против Унион Олимпија одбележа мал, но значаен јубилеј, а тоа…
Пуштени во продажба билетите за неделното матине со Крка! 2017 08 Фев
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека се пуштени во…
МЗТ Скопје Аеродром во Љубљана ја оствари јубилејната 50. победа во АБА-лигата! 2017 07 Фев
Завчерашниот триумф над Унион Олимпија покрај тоа што беше исклучително значаен во борбата за опстанок истовремено имаше…
Назор: Ова беше многу блиску до идеалната игра која ја очекувам од моите кошаркари! 2017 05 Фев
Насмевката која ја имаше на лицето на тренерот Анте Назор по минатонеделната победа над Мега Лекс на…
Фантастична игра за голема победа на гости кај Унион Олимпија 2017 05 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа првата гостинска победа сезонава во АБА-лигата, откако вечерва, со фантастична…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва ѝ гостува на Унион Олимпија 2017 05 Фев
Делумно осоколени од тешката, но максимално заслужена победа над Мега Лекс во претходното коло, кошаркарите на МЗТ…
1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6. adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpggoldenart logo.jpgsistina logo web.jpgtelekom logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page