АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром во Љубљана ја оствари јубилејната 50. победа во АБА-лигата! 2017 07 Фев
Завчерашниот триумф над Унион Олимпија покрај тоа што беше исклучително значаен во борбата за опстанок истовремено имаше…
Назор: Ова беше многу блиску до идеалната игра која ја очекувам од моите кошаркари! 2017 05 Фев
Насмевката која ја имаше на лицето на тренерот Анте Назор по минатонеделната победа над Мега Лекс на…
Фантастична игра за голема победа на гости кај Унион Олимпија 2017 05 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа првата гостинска победа сезонава во АБА-лигата, откако вечерва, со фантастична…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва ѝ гостува на Унион Олимпија 2017 05 Фев
Делумно осоколени од тешката, но максимално заслужена победа над Мега Лекс во претходното коло, кошаркарите на МЗТ…
Назор: Голема победа која треба да ни ја врати вербата во себе! 2017 28 Јан
Исцрпувачки 40 минути во кои емоциите кај тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, се „движеа“ како…
Борбениот Скот и летечкиот Клоф ни донесоа значајна победа против Мега Лекс 2017 28 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до шестата победа сезонава во АБА-лигата, откако попладнево, на домашен терен,…
МЗТ Скопје Аеродром домаќин на брзата и агресивна Мега Лекс! 2017 28 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево, во салата „Јане Сандански“, ќе го пречекаат српскиот тим Мега Лекс…
Пуштени во продажба билетите за пресметката со Мега Лекс! 2017 26 Јан
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека се пуштени во…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page