АБА лига

Пуштени во продажба билетите за првото македонски дерби во АБА-лигата 2016 19 Окт
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека денеска (19…
Лалиќ: Не одигравме на посакуваното ниво! 2016 16 Окт
Големо беше разочарувањето кај кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по вечерашниот пораз на гостувањето кај Задар, пред…
МЗТ Скопје Аеродром поразен на гостувањето во Задар 2016 16 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат без победа во новата сезона во АБА-лигата, откако вечерва загубија на…
Против Задар да се круниса добрата игра и да се наплатат несреќните порази од Цибона и Лиеткабелис! 2016 16 Окт
Со максимално претпазлива игра, агресивна одбрана и организиран напад, како и со користење на сите слабости на…
Емил Рајковиќ повеќе не е тренер на МЗТ Скопје! 2016 09 Окт
Поразот во вечерашната средба на домашен терен против Цибона (85-89), кој е четврти во низа во новата…
Со Синовец во тимот на мегдан против загрепска Цибона 2016 09 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, на домашен терен против хрватска Цибона (21 часот), ќе се обидат…
Стефан Синовец е нов член на МЗТ Скопје Аеродром 2016 07 Окт
Трите порази во низа на стартот од АБА-лигата и низата повреди на играчи од стартната петорка се…
Трет пораз за МЗТ Скопје Аеродром во АБА-лигата 2016 06 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остануваат без победа во новата сезона од АБА-лигата, откако попладнево загубија на…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page