АБА лига

МЗТ Скопје загуби во Подгорица, но доби две идни ѕвезди – Настовски и Тодоровски! 2017 06 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија на гостувањето кај Будуќност (61-92) во меч од претпоследното коло од…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостува на Будуќност 2017 06 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостуваат на тимот на Будуќност (18 часот) во претпоследниот меч…
Британецот Кларк повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 01 Мар
Британскиот кошаркарски интернационалец Даниел Кларк повеќе не е дел од екипата на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска…
МЗТ Скопје Аеродром поразен во пресметката со Игокеа 2017 27 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не ја искористија првата шанса за обезбедување опстанок во АБА-лигата, откако загубија…
Против Игокеа вечерва бркаме победа вредна опстанок во АБА-лигата! 2017 27 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе бидат во улога на домаќини на екипата на Игокеа (21…
Ван Острум замина на операција во Лондон, му посакуваме брзо опоравување и успех во кариерата! 2017 27 Фев
Британскиот кошаркарски репрезентативец, Девон ван Острум, утринава ја напушти Македонија, откако викендов се поздрави со соиграчите од…
Пуштени во продажба билетите за понеделничкиот дуел со Игокеа! 2017 24 Фев
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека се пуштени во…
Анте Назар: Одигравме без верба дека можеме да го победиме ФМП! 2017 21 Фев
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, беше максимално реален и со голема доза на самокритичност на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page