АБА лига

Стојановски: Рехабилитацијата минува одлично, набрзо ќе бидам оној стариот! 2017 05 Јул
По едногодишно отсуство, македонскиот кошаркарски репрезентативец Дамјан Стојановски одново е дел од МЗТ Скопје Аеродром, откако пред…
Тодоров: МЗТ Скопје Аеродром е единствениот клуб во кој се чувствувам како дома! 2017 16 Јун
Новиот тренер на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров, денеска ја одржа првата прес-конференција по доаѓањето во клубот…
ОФИЦИЈАЛНО: Александар Тодоров е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 15 Јун
Поранешниот селектор на македонската младинска репрезентација, Александар Тодоров (43), е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром, откако…
ОФИЦИЈАЛНО: МЗТ Скопје Аеродром и во следната сезона ќе биде дел од АБА-лигата! 2017 23 Мај
Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, ќе биде дел од АБА-натпреварувањето и во…
Среќен 22. роденден за Љубомир Младеновски! 2017 02 Мај
Со желби за што е можно побрза рехабилитација по повредата на скочниот зглоб како и за остварување…
Пораз од Морнар во последниот меч сезонава во АБА-лигата 2017 13 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ја завршија сезоната во АБА-лигата, откако вечерва загубија на домашен…
Вечерва ни гостува Морнар за крај на сезоната во АБА-лигата! 2017 13 Мар
Со желба за победнички крај на сезоната во АБА-лигата, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го очекуваат вечерашниот…
Бесплатен влез за утрешната пресметка со Морнар 2017 12 Мар
Управата на МЗТ Скопје Аеродром реши да ги отвори вратите и да им овозможи бесплатен влез во…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page