АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром домаќин на брзата и агресивна Мега Лекс! 2017 28 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево, во салата „Јане Сандански“, ќе го пречекаат српскиот тим Мега Лекс…
Пуштени во продажба билетите за пресметката со Мега Лекс! 2017 26 Јан
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека се пуштени во…
Падот на концентрацијата во финишот нѐ чинеше пораз од Карпош Соколи 2017 20 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија на гостувањето кај Карпош Соколи (74-77) во меч од 19. коло…
Во лов на „соколи“ за прва гостинска победа во АБА-лигата! 2017 20 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на градскиот ривал Карпош Соколи (20 часот) во…
Лалиќ: Искуството и добриот здравствен билтен ќе бидат клучни во битката за опстанок! 2017 18 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром деновиве напорно работат, осоколени од убедливата победа против Задар, но и свесни…
Џош Скот одново во најдобрата петорка на колото во АБА-лигата 2017 16 Јан
Центарот на МЗТ Скопје Аеродром, Џош Скот и во убедливата победа против Задар продолжи со своите доминантни…
Шампионот лесно го преслуша Задар за петти триумф во АБА-лигата 2017 13 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до првата победа во 2017 година, откако вечерва, на домашен терен,…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на хрватски Задар! 2017 13 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го пречекуваат хрватскиот тим Задар (20 часот) во првиот меч од…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page