АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром е подготвен за петтата пловидба по Јадранот 2016 28 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги одработуваат последните тренинзи пред задутрешниот старт на АБА-лигата против Црвена звезда…
Почнува продажбата на влезниците за пресметката со Партизан! 2016 26 Сеп
Кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека од утре…
Лалиќ, Дреновац и Скот се меѓу седумте „најскапи“ кошаркари сезонава во АБА-лигата! 2016 26 Сеп
Дека МЗТ Скопје Аеродром и неговите кошаркари се сфаќаат сериозно во пресрет на новата сезона во АБА-лига…
На само десет дена до стартот на АБА: МЗТ Скопје го одржа првиот тренинг со сите играчи! 2016 19 Сеп
На само десетина дена пред отворањето на европската сезона и дуелот во Белград со Црвена звезда, актуелниот…
Ѓорѓе Дреновац во најдобрата петорка на турнирот во Сараево! 2016 18 Сеп
Одличните игри на двата меча на силниот меморијален турнир „Мирза Делибашиќ“ на Ѓорѓе Дреновац му го донесоа…
Победа над Босна за трето место на меморијалот „Мирза Делибашиќ“ 2016 17 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го освоија третото место на меѓународниот турнир „Мирза Делибашиќ“, откако вечерва го…
МЗТ Скопје ќе игра за третото место на турнирот „Мирза Делибашиќ“ 2016 16 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат за третото место на меморијалниот турнир „Мирза Делибашиќ“ во Сараево,…
Темс ги храбри соиграчите: Во Калифорнија ваквите земјотреси едвај ги забележуваме! 2016 13 Сеп
Двоцифрениот број земјотреси кои го зафатија Скопје во изминативе 48 часа предизвикаа страв не само кај жителите…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page