АБА лига

МЗТ Скопје Аеродром ја пречекува Игокеа во првиот меч во 2018 година 2018 05 Јан
Со желба за почеток со далеку подобри резултати, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го очекуваат денешниот први…
Минчев пред Игокеа: Тренираме добро, ќе дадеме сѐ за да победиме! 2018 04 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром првиот натпревар во 2018 година ќе го одиграат утре, на домашен терен…
Пуштени се во продажба билетите за мечот против Игокеа! 2018 03 Јан
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека се…
Немоќни против неверојатната шутерска вечер на Задар! 2017 29 Дек
Неверојатната шутерска вечер и дури 18 постигнати тројки на противникот, беа главните причини за неуспешното гостување на…
Ослабени, но мотивирани: Му гостуваме на Задар со желба за успешен крај на 2017 година! 2017 29 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на Задар (20 часот) во последниот меч за…
Јуре Лалиќ: Тежок меч, ама ќе дадеме сѐ од себе и ќе пробаме да го изненадиме Задар! 2017 28 Дек
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром утре вечер ќе го одигра последниот меч во 2017 година и…
Никола Павличевиќ повеќе не е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром 2017 25 Дек
Црногорскиот интернационалец Никола Павличевиќ повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска шесткратниот кошаркарски шампион…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва домаќин на ФМП во меч од АБА-лигата! 2017 22 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат српскиот тим ФМП (20 часот), во меч од…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page