АБА лига

Кочов: Приморска е силна, но има и слабости кои ќе пробаме да ги искористиме! 2018 10 Окт
Македонскиот кошаркарски вицешампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, попладнево замина за Словенија каде што утре, во Копер,…
„Крадливецот“ Вудард пак е меѓу најдобрите во колото во АБА2-лигата! 2018 06 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, заедно со Приморска и Сплит, се на делба на првото место на…
Нова победа: Го растуривме Борац Чачак за два од два во АБА2! 2018 03 Окт
Со гранитна одбрана и голема поддршка од трибините, зачинета со доминација под кошевите и прецизен шут кој…
Кочов: Со помош на навивачите и Борац ќе падне во „Јане Сандански“! 2018 02 Окт
Осоколени по стартната победа против словенечки Хелиос, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, утре (19 часот), ќе го…
Нашиот Џејмс Вудард е играч на колото во АБА2-лигата! 2018 29 Сеп
Големо признание уште од првото коло во АБА2-лигата за Американецот во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, Џејмс…
Кочов: Покажавме карактер и пожртвуваност и тоа ме радува! 2018 28 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа над Хелиос го почнаа настапот во АБА2-лигата, а начинот на…
Лесно го преслушавме Хелиос за успешен старт во АБА2-лигата! 2018 27 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа го почнаа настапот во АБА2-лигата, откако вечерва, на домашен терен,…
Без преноси на македонска ТВ и интернет-стриминг од средбите во АБА2-лигата! 2018 26 Сеп
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром утре, на домашен терен против словенечки Хелиос (19 часот), ја почнува приказната…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page