АБА лига

Карачиќ ќе се бори под кошевите во отсуство на повредените Крстевски и Маслинко! 2020 10 Ное
Поранешниот младински репрезентативец на Хрватска, Иван Карачиќ (24 год, 203 см) од денеска е составен дел од…
МЗТ Скопје побара итно свикување Собрание на АБА за прием во елитата! 2020 13 Сеп
Управата на МЗТ Скопје Аеродром денеска упати официјален допис до АБА-лигата и до сите екипи кои настапуваат…
Кочов: Моја најголема желба е да го вратам МЗТ Скопје Аеродром во АБА-лигата! 2020 27 Авг
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром веќе десетина дена се во тренажен процес, во обид полека да се…
Американец од Бешикташ го комплетира ростерот на МЗТ Скопје за новата сезона! 2020 20 Авг
Американскиот кошаркар Тодрик Гочер (27 год, 193 см) е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, со што…
МЗТ Скопје Аеродром в понеделник стартува со подготовките! 2020 15 Авг
По точно пет месеци пауза поради пандемијата со коронавирусот, кошаркарите на МЗТ Скопје задутре, конечно, ќе влезат…
Андрија Бојиќ повторно во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2020 04 Авг
Српскиот интернационалец, Андрија Бојиќ (27 год, 207 см) следната сезона повторно ќе настапува во дресот на МЗТ…
Американецот Гравет е новиот плејмејкер на МЗТ Скопје Аеродром 2020 31 Јул
Американскиот кошаркар Хасани Гравет (24 год, 188 см) е најновото засилување на МЗТ Скопје Аеродром за новата…
Американецот Олуџоби уште една сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2020 13 Јул
Американецот Феми Олуџоби (24 год, 206 см) и во следиот период ќе го носи дресот на МЗТ…
Страница 1 од 49
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page